Podobně jako v Praze, i ve Vídni probíhá modernizace a rozšíření hlavní čističky odpadních vod. Vídeňská ČOV, která je v provozu od roku 1980, má již první fázi rozsáhlé přestavby za celkem 250 milionů euro za sebou. Vznikly zde nové sedimentační nádrže na mechanické čištění vody i nová zařízení na biologické čištění, která jsou energeticky efektivnější a jejich provoz levnější. Modernizace navíc sníží emise městem vlastněné čističky o 40 000 tun ekvivalentu CO2 ročně.
V polovině letošního roku začne na nově uspořeném místě výstavba moderního kalového zařízení. V něm jsou z vody odstraňovány organické nečistoty. Ve Vídni jich takto ročně nashromaždí až dva miliony metrů krychlových. Tyto kaly zahřáté na teplotu 38 °C poputují na 25 dní do šestice uzavřených nádrží o výšce 30 metrů a celkovém objemu 75 000 kubíků. Vídeňané takto vedle odpadní látky určené k likvidaci získají ročně navíc 20 milionů kubických metrů plynu. Ten prostřednictvím plynových motorů a generátorů vyrobí potřebný elektrický proud pro celou čističku, ale také teplo pro vytápění a ohřev vody. Teplárna v čističce tak dosáhne více než 80% celkové energetické účinnosti.
Čistička s vlastní ekologickou energií
Do hlavní vídeňské čističky ve čtvrti Simmering každou sekundu z celé Vídně přitéká přes 6 400 litrů odpadních vod, přičemž denně odebere přes 100 tun nečistot. Ročně spotřebuje kolem 63 GWh elektřiny, což je přibližně 1 % spotřeby celé Vídně. Nová zařízení od roku 2020 sníží objem zbytkových odpadních látek k likvidaci a čistírna sama bude dokonce vyrábět 78 GWh elektřiny. Vídeňská ČOV ukazuje, že investice do ochrany životního prostředí mají ekonomické výhody.