Z České republiky do vídeňského weXelerate zamíří Energomonitor, Legito, Photothera Labs a Spendee. Silné zastoupení mezi 52 vybranými startupy má s devíti účastníky i Německo, dalších pět sídlí ve Velké Británii. Po dvou účastnících pochází z Polska, po jednom z Kanady, Francie, Lotyšska, Nizozemí, Ruska, Srbska, Slovenska a USA. Zbylí účastníci mají kořeny v Rakousku. Podílející se startupy mají průměrně devět členů a jejich společné finance dosahují 23 milionů euro.
Ve výběrovém řízení musely startupy prokázat schopnost vyvíjet nová řešení pro média, banky, pojišťovny, průmysl 4.0 nebo energii a infrastrukturu. Při výběru weXelerate také kladl důraz na technologie blockchainu, IoT,/Big Data, mobility/AR/VR, kyberbezpečnosti, AI a botů. Čtyřměsíční program v rakouském hlavním městě začíná v září.
Na weXelerate se podílejí i velké firmy působící v Rakousku jako T-Mobile nebo Raiffeisen. Podle zakladatele weXelerate, Hassena Kirmaciho a jeho čtrnáctičlenného týmu překonal zájem původní očekávání. „Přihlášky z více než 70 zemí potvrzují atraktivitu Vídně jako startupového hubu. Náš multikorporátní akcelerátor přesvědčuje v mezinárodním prostředí díky zahrnutí ekonomiky a průmyslu,“ uvedl Kirmaci.
Vídeň podporuje inovace a startupy
Centrum weXelerate, které sídlí od letošního léta ve čtyřech patrech vídeňské Design Tower, zapadá do městské koncepce podpory inovací a startupů. Výdaje na vědu se v rakouské metropoli pohybují okolo 3,55 %, zatímco evropská osmadvacítka v průměru vydává jen 2,04 % HDP. Roční výdaje na vědu a výzkum ve Vídni dosahují 2,9 miliardy eur. Podporu nových obchodních modelů, startupů i hubů ukotvuje městská strategie „Inovace 2020“ z podzimu 2015.
Web projektu: http://wexelerate.com/