Podle náměstkyně vídeňského starosty a radní pro životní prostředí Birgit Hebein hrají budovy při udržitelném systému výstavby klíčovou roli, neboť domy, které se dnes staví, budou stát ještě i za 50 let. „Vídeň proto nově vytváří klimatické zóny, ve kterých budeme stavět všechny budovy včetně sociálních, městem dotovaných bytů bez použití ropy a plynu. Díky tomu snížíme spotřebu CO2 u novostaveb až o 80 % a ušetříme tak do roku 2030 až 112 000 tun CO2. To odpovídá například 1 000 cestám automobilem na měsíc a zpět“, vysvětluje radní ze strany Zelených Hebein.
Svoboda výběru jako základní princip
Osm z deseti bytových jednotek se ve Vídni bude nacházet v klimatické zóně. V praxi to znamená, že vytápění, chlazení a ohřev teplé vody musí probíhat pomocí biomasy, obnovitelné energie jako je například geotermální či solární energie, nebo prostřednictvím dálkového vytápění. Z dlouhodobého hlediska se tak pro tyto oblasti fosilní paliva stanou minulostí. Předseda výboru pro městské plánování a fosilní infrastrukturu Peter Kraus tvrdí, že Vídeň bude v této oblasti hrát v rámci Evropy prim a umožní tak tisícům Vídeňanů vytápět a ohřívat své byty šetrně k životnímu prostředí. Zásadním předpokladem bude přitom pro developery možnost výběru z více úsporných alternativ, které nezatěžují klima. Řada klimatických zón na celém území města Vídně bude vznikat postupně po jednotlivých městských částech do poloviny roku 2020.
Moderní, pohodlné a zdravé byty pro všechny
Nové pravidlo jasně říká, že ochrana životního prostředí a sociální otázky musí a mohou jít ruku v ruce. Narůstajícími vedry jsou totiž zasaženy i skupiny obyvatel s nízkým příjmem. „Zajistíme příjemné pokojové klima v budovách, ve kterých Vídeňané žijí, chodí do škol a školek, pracují nebo chodí nakupovat. A nesmí to být žádná luxusní vymoženost, ale standard“, zdůrazňuje radní Hebein. Že tento koncept je možný už dnes, dokazuje nově vystavěný, městem financovaný bytový dům v ulici Mühlgrundgasse v 22. vídeňském obvodě. Zde jsou byty vytápěny a ochlazovány geotermální energií a tepelné čerpadlo je poháněno přebytečnou větrnou energií – a to vše za dostupné ceny.
Prostor pro inovace
Klimatické zóny mají potenciál od základu změnit tepelný sektor, jak se ukazuje podle Bernda Vogla, vedoucího pro oblast Plánování energie města Vídně: „V oblastech pro ochranu klimatu používáme dostupné zdroje energie efektivněji a zajišťujeme prostor pro inovativní, vysoce efektivní technologie. To mohou být jako v případě Mühlgrundgasse sezonní zásobníky tepelné energie, které přes léto ukládají v zemi teplo na zimu a v létě mohou ochlazovat budovy chladem ze zimy. Ročně tak v těchto zónách vznikne okolo 8 000 nových bytových jednotek.“
Foto: © wohnbund: consult