Za vrchol loňské konference považuju přednášku holandského architekta Winy Maase. Dosud si mnoho z jeho vizí pamatuju, „druhé patro města“ vytvořené z nevyužívaných střech městských domů (propojených jednoduchými můstky a schodišti) patří k oblíbeným fantaziím mých dětí. Winy Maas však leckteré ze svých fantastických nápadů realizoval – a to je podle mě největším přínosem konference reSITE. Ukázat, co vše je možné. Inspirovat skutečnými případy, zkušenostmi a nápady špiček světové architektury, urbanismu, ale také úspěšných podnikatelských projektů či zástupců samospráv.
Letos na téma ACCOMMODATE/BYDLENÍ: budoucnost bydlení a bydlení budoucnosti. „Bydlení je velmi osobní věc, úzce spojená s naším pocitem pohody a kvalitou života ve městě. Cena bydlení se stala pro naši generaci po celém světě tím nejtíživějším strašákem. Města se nyní snaží najít řešení, jak bydlení udělat dostupnějším,“ říká k výběru tématu Martin Barry, předseda reSITE.
Kdo by mohl mít největší inspirační potenciál pro města a obce?
Den první / čtvrtek 14. 6.
Hned ve čtvrtek v 10.20 dopoledne vystoupí Louis Schulz z londýnského studia Assemble, které sdružuje lodi z různých oborů a spolu s nimi pracuje na participativních projektech. Jeho vstup by mohl přinést užitečné informace právě ohledně spolupráce s veřejností při výstavbě nových domů. Líbí se mi třeba jejich projekt The Voice of Children, ve kterém Assemble zkoumá prostředí měst z pohledu dětí. Série filmů chce ukázat, jak je městské prostředí, podněcující hravost a kreativitu, důležité pro zdravý rozvoj dětí.
Jednou z hvězd letošního reSITE festivalu je bezpochyby mexický architekt a urbanista Michel Rojkind. Jeho studio Rojkind Arquitectos kombinuje design, obchod a inovace se sociálními a urbanistickými strategiemi. Prioritou je přitom zdravá společnost a životní prostředí (Michel Rojkind je například zastáncem konstrukce budov z lokálních zdrojů). Na svých projektech spolupracuje s experty z dalších oborů, usiluje o zapojení obyvatel do procesu plánování měst.
Zásadní zkušenost prodělala další z mluvčích, Christine Nieves, která pomohla přežít komunitě obyvatel horského městečka Mariana po zásahu tornáda (sama tornádo přežila zavřená v koupelně, kde její přátelé jamovali na hudební nástroje). Do postiženého městečka přenesla model komunitní kuchyně, do níž každý přispěje, čím může (potravinami či prací) a díky tomu se jí bez elektřiny i tekoucí vody podařilo udržet místní společenství při životě.
Podvečer prvního dne pak bude patřit tématu prolínání rozličných složek života. Darrick Borrowski je newyorský architekt, urbanista a výzkumník, jehož pojetí městského bydlení úzce souvisí s prací, komunitou a mobilitou. Ve studiu studiu ARExA se zabývají integrací všech složek městského života: potravinářství, energetiky, komunity, technologií a udržitelnosti. Podobně jako funguje princip psychosomatické neboli celostní medicíny, vnímá Darrick fungování města.
Den druhý / pátek 15. 6.
Páteční program zahájí přednáška americké architektky a urbanistky Jeanne Gang se sugestivním názvem The City We Want / Město, které chceme. Jeanne si vydobyla postavení jakožto architektka, která při navrhování měst bere v potaz vztahy mezi lidmi a prostředím, což, kromě architektury a urbanismu, zahrnuje také interiéry budov. Proč mít Jeanne ještě radši: s celým studiem každý rok vyráží na pobyt v kempu Wandawega, jehož atypická krása je známá i uživatelům Instagramu v Evropě, a angažuje se i v iniciativě Active Transportation, která podporuje městskou cyklistiku.
Z pátečního programu musím zmínit přednášku starosty albánské Tirany Eriona Veliaje, protože právě on je příkladem politika, který dokáže měnit nejen vlastní město, ale hlavně systém (na což je zapotřebí velká dávka odvahy). Jako nově zvolený starosta s nulovým rozpočtem se rozhodl začít u dětí: povolal studenty, architekty, firmy i designéry, aby změnili katastrofální stav mateřských škol. A pokračoval „revolucí dětských hřišť“, která se ve výsledku stala revolucí veřejného prostoru. Nakonec udělal z dětí aktivisty, když jim „daroval“ ulice bez aut – a ony je vyžadují i nadále. Na jeho vystoupení se moc těším.
Dalším zástupcem samosprávy pak bude Mirik Milan, noční starosta Amsterodamu a tvůrčí ředitel těch nejznámějších městských oslav. Spíš než zástupce samosprávy připomíná promotéra, kterým původně skutečně byl (na holandskou taneční scénu v nultých letech uvedl taková jména, jako Boys Noize nebo Justice). Působí nejen jako producent zábavy; hlavně se mu svým působením podařilo v Amsterodamu snížit kriminalitu. Je pionýrem konceptu „nočního hospodářství“.
Osobní tipy
Kromě přednášek je možné na reSITE navštívit celou řadu workshopů. Můžete si jít zaběhat s architektem Rojkindem. Nebo navštívit přednášku Elizabeth Streb, zakladatelky hnutí extrémních akcí (sama se při jedné v nich v 80. letech minulého století zapálila), která dlouhodobě tematizuje strach. Vystoupí tady Elin Strand, architektkta, která chápe veřejný prostor genderově a ve své práci se zabývá otázkami rozmanitosti a rovnosti mužů a žen. Těším se na japonského architekta Sou Fujimota, protože miluju japonskou architekturu. Festival reSITE mě loni dojal (Martin Barry umí hrát na city, promo video mě rozplakalo), nadchl (co všechno je možné!) a vnímám ho hlavně jako oslavu městského života. Uvidíme se tam.