Urbanismus skrze aplikace: dejte slovo občanům!

city:one 28.2.2017 17:47 převzala Tereza Škoulová, redaktorka City:One Urbanismus Zapojování veřejnosti Aplikace Služby pro občany

V budoucnu by mělo být čím dál snazší zapojit se do plánování městské výstavby či proměn veřejného prostoru. Dokonce tak snadné, jako je použití seznamovací aplikace Tinder: co se vám líbí, posunete na displeji prstem doprava, co ne, jde doleva. Přesně takhle funguje aplikace CitySwipe – zatím pro město Santa Monica ve Spojených státech. Uživatelé mohou dát své ano/ne návrhům městských architektů, ať jde o lavičku, street art nebo cyklostezku. Zastupitelé se tak rychle a jednoduše dozví, co obyvatelé jejich měst chtějí, což významně zkrátí proces rozhodování. Vyzkoušet si, jak to funguje, můžete zde.

Řešení, jak zapojit veřejnost do rozhodování, aniž by klekl byrokratický aparát či městská pokladna, hledají i v Británii. V Manchesteru rozvíjí Future cities catapult, státem dotovaná organizace pro rozvoj konceptu chytrých měst, interaktivní mapu míst, která by se dala zvelebit. Na mapě najdete vše, co se týče městské infrastruktury: vodní i dopravní sítě, ceny nemovitostí a brownfields atd. Na doplňkové mapě jsou pak vidět možná/navrhovaná řešení rozvoje města, k nimž se může každý vyjádřit jedním kliknutím.

Londýnský start-up Urban Intelligence pracuje na sjednocení plánovacích politik. Interaktivní platforma nazvaná Howard (Howard Ebenezer byl nositelem myšlenky urbanismu založeného na harmonii města s přírodou, tzv. Garden City Movement) shromažďuje a digitalizuje vyhlášky jednotlivých městských správ, takže po kliknutí na bod v mapě se vám ukáže vše podstatné najednou. Idea je tak jednoduchá, až je s podivem, proč nikoho nenapadla dřív (inspirace pro Česká a slovenská města je nasnadě).

Americká platforma Flux Metro šla ještě o krok dál a vyvinula 3D model, který propojuje informace o územním plánování s algoritmy o finanční udržitelnosti, čímž předvídá ziskovost plánovaných scénářů. To umožňuje investorům a developerům představit si kontext situace a z něj vyplývající omezení, aby se zodpovědněji rozhodli, co, jak a kde budou stavět.

Se stále dokonalejší technologií rozšířené reality (augmented reality, AR, reálný obraz světa doplněný o objekty vytvořené počítačem) vzniká užitečný nástroj v oblasti plánování. Platforma UrbanPlanAR počítá s možností, že by se 3D modely navrhovaných řešení umístily v reálném prostředí, aby si kolemjdoucí naplno uvědomili jejich dopad. Plánovaná aplikace by měla zobrazovat model na obrazovce, a pokud se lidem nebude líbit – posunou ho doleva.

Časopis city:one

Objednejte si doručování našeho časopisu přímo do Vašich rukou

Objednat

Máte chytrý
projekt?

Realizovali jste nebo se podíleli na projektu pro chytrá města? Podělte se s ostatními.

Vložit projekt

Jste odborník na chytrá města?

Umíte pomoct s budováním chytrých měst? Dejte o sobě vědět!

Vytvořit profil

Máte řešení
pro chytrá města?

Ukažte své produkty a služby pro chytrá města.

Vložit řešení