Senzory a využití otevřených dat
Podle výzkumné technologické společnosti Gartner bude polovina všech cílů chytrých měst do roku 2020 zahrnovat ukazatele výkonnosti v oblasti změny klimatu, odolnosti a udržitelnosti. Senzory jsou pro plnění cílů v těchto oblastech zásadní. Podle společnosti Gartner bude v roce 2017 ve městech využíváno přibližně 380 milionů propojených věcí, které povedou k dosažení cílů udržitelnosti a změn klimatu dohodnutých na konferenci COP21 v Paříži za účelem snížení emisí skleníkových plynů.
Chytrá mobilita s ekonomickým přínosem
Hlavní města ve světě přijala cíle v oblasti dopravy a mobility, aby se vyřešil nebo zmírnil problém dopravních zácp. Využívanými nástroji pro čistší ovzduší, méně emisí a šetření energie jsou sdílení jízdních kol, elektrifikace veřejné dopravy, podpůrná infrastruktura pro elektronická vozidla a zpoplatnění vjezdu spalovacích motorů do městských center. Existují tendence, které spojují šetrnost s ekonomickým profitem. Příkladem je karta ve Florencii: poskytuje bezplatnou dopravu elektrickými autobusy na mnoha turistických místech, což zlepšuje kulturní a turistické zážitky – a navíc ekologicky.
Inovacemi za uživatelsky vstřícná města
V souladu se směrnicí o ekodesignu, která stanoví, že členové EU budou muset do konce roku 2016 vyřadit staré svítilny, se očekává pozitivní dopad na investice a inovace, zejména pro průmyslová odvětví v oblasti městských mobiliářů. Města se stanou environmentálními středisky pro vývoj nových technologií, což přinese řadu výhod: budou nejen splňovat své mandatorní cíle Horizontu 2020, ale také rozvíjet ekologičtější a inkluzivnější městské podmínky. Příkladem je město Amsterdam, které vyvíjí masivní úsilí, aby spojilo energetickou odolnost s inovacemi v oblasti surovin a alternativních zdrojů. Město navíc umožňuje uživatelsky přívětivou multimodální mobilitu, jako je sdílení vozidel a kol nebo ulice nakloněné chodcům.
Chytré budovy: další snížení energie i skleníkových plynů
Směrnice EU o energetické účinnosti zároveň znamená, že veřejné budovy a soukromé nemovitosti budou muset každý rok snížit svou spotřebu energie o 3 %. Dnes je topení, chlazení a osvětlení odpovědné za přibližně 60 % spotřeby energie budovy. Implementace integrovaného systému řízení (Building Management System) pro osvětlení, vytápění a chlazení může snížit spotřebu energie o 50 %, což je významný příspěvek k závazkům měst ke snížení jejich stopy skleníkových plynů. Společnosti, které obmění svá svítidla za inteligentně řízené LED, mohou dosáhnout úspor 60 až 70 %. Integrací systému vytápění, větrání a klimatizace s obsazením a využitím budovy lze dosáhnout úspor téměř 50 %.